Jaký vliv má alkohol na krevní cukr? Odpovídá MUDr. Jana Urbanová

MUDr. Jana Urbanová je specialistkou na léčbu diabetu. V současné době působí v Centru pro výzkum diabetu, metabolismu a výživy a na II. Interní klinice FNKV a 3. LF UK v Praze. Nyní exkluzivně odpovídá přímo na vaše dotazy zaměřené na život s diabetem.

Jaký vliv má alkohol na krevní cukr? Odpovídá MUDr. Jana Urbanová

1. Dobrý den, mám trochu netradiční dotaz. Píšete tady, že jsou léky, co vylučují cukr do moči a člověk potom močí kalorie a hubne. Můžu ho dostat, i když nemám cukrovku? Hodně by mi to pomohlo.

Léky, které máte na mysli – glifloziny –, nelze předepisovat pacientům s obezitou bez diabetu. Jejich preskripce je vázaná pouze na diabetes mellitus 2. typu.

2. Dobrý den, jak vysoký HbA1c má mít zdravý člověk? Můžou jeho zvýšené hodnoty ukázat na cukrovku třeba i v případě, že glykémie byla zrovna normální?

Hodnoty HbA1c u zdravého člověka obvykle nepřesahují 40 mmol/mol. HbA1c je ukazatelem „dlouhodobé glykémie“ (za poslední dva až tři měsíce), která nezávisí na variabilitě glykémie. Hodnotu HbA1c je možno použít v rámci screeningu poruch glukózové homeostázy, resp. prediabetu (tj. poruchy glukózové tolerance nebo poruchy glykémie nalačno), jelikož hodnota aktuálně změřené glykémie může kolísat v rámci normy (či v pásmu pro prediabetes), ale HbA1c již bude nad limit pro nediabetickou populaci.

3. Dobrý den, jaký má pití alkoholu vliv na krevní cukr?

Záleží na tom, o jaký druh alkoholu se jedná a kolik obsahuje sacharidů. Pivo obsahuje sacharidy (sladový cukr) a glykémii zvyšuje, víno sladké a polosladké glykémii zvyšuje (obsahuje taktéž cukr), naopak víno suché a destiláty mohou glykémii snižovat (neobsahují sacharidy). Takový alkohol je totiž obecně přednostně metabolizován v játrech a brání tak zpracování (odbourání) inzulínu (také v játrech). Inzulín v těle z tohoto důvodu působí déle a může dojít i k závažné hypoglykémii. S alkoholem neobsahujícím cukr bychom proto neměli zapomínat současně jíst, naopak alkohol obsahující cukr bychom měli opatrně započítávat do bolusové dávky inzulínu a sacharidy v něm tak korigovat.

S množstvím alkoholu je každopádně lépe šetřit. Jen mírný příjem alkoholu může mít příznivé antiaterogenní účinky na cévy. Doporučuje se, aby denní příjem alkoholu u žen nepřevyšoval 10 g (přibližně 0,3 l piva nebo 40 ml lihoviny nebo 125 ml vína) a u mužů 20 g, týdenní příjem pak přibližně 60 g alkoholu u žen a dvojnásobek u mužů.

Alkohol je mimo jiné bohatým zdrojem energie a může vést k další obezitě, zvýšení krevního tlaku a hypertriglyceridémii, a proto je vhodné ho omezit u diabetiků navíc obézních, s hypertenzí nebo hypertriglyceridémií.

4. Je pravda, že je jedno, kolik sladkého sníte, když to potom správně srovnáte dávkou inzulínu? Ptám se kvůli otci, nedávno dostal inzulín na diabetes 2. typu a tohle mi tvrdí, ale mně to přijde zvláštní.

Maximální množství sacharidů na 1 porci je cca 7 VJ, tj. 70 g sacharidů, optimální je nepřekračovat v porci 60 g sacharidů. U diabetiků 2. typu není jedno, kolik sacharidů snědí, i když správně spočítají množství sacharidů v jídle a odhadnou správnou dávku bolusového inzulínu. Mohou totiž tloustnout z nadbytku kalorií, což přispívá k horší kompenzaci diabetu. Navíc se velké množství sacharidů špatně odhaduje, sacharidy se mohou déle vstřebávat, a inzulín tak nemusí k jejich pokrytí stačit. Hyperglykémie pak trvá déle.

5. Dobrý den, mohou diabetici jíst ovoce? Třeba banány nebo hroznové víno… Je to dost sladké, ale přírodní, tak by to třeba nemuselo tolik vadit…

Diabetici samozřejmě mohou a měli by ovoce jíst. Je mimo jiné důležitým zdrojem vlákniny. Doporučeno je 5 porcí zeleniny nebo ovoce v průběhu dne (průměrně odpovídá 0,5–1 kg čerstvého ovoce a zeleniny dohromady), ovoce zejména v první polovině dne, zeleninu kdykoliv. Vhodné je omezit jen konzumaci slazeného kompotovaného či kandovaného ovoce.

6. Paní doktorko, můj manžel má cukrovku už asi 8 roků. Zpočátku bral jen pilulky, nyní mu k nim přidal lékař i inzulín, prý v malé dávce. Může se toho inzulínu ještě zbavit, nebo už je to napořád?

Inzulín byl u vašeho manžela jistě předepsán z pádných důvodů – aby glykémie dosáhly cílových hodnot, což už tabletkami docílit nelze, ať už z jakýchkoliv důvodů. Nebojte se inzulínu, berte ho jako pomocníka, který vám může pomoci dosáhnout té nejlepší kompenzace diabetu, ne jako nepřítele, jehož je nutné se co nejdříve zbavit. Cílem je dosáhnout žádoucích glykémií jakýmikoliv prostředky, ne zbytečně oddalovat léčbu inzulínem. Dlouhodobě neuspokojivá léčba a vysoké glykémie by mohly vést ke vzniku komplikací, naopak dobře vedená léčba inzulínem s dobrými glykémiemi je může dostatečně oddálit.

7. Dobrý den, nerozumím pořádně tomu, jak se má jíst při cukrovce, hlavně cukrům, prý jsou lepší ty dlouhé, co se pomalu tráví, ale když mám dlouhých cukrů v krvi moc, tak je to špatně?

K první části vaší otázky: Záleží na tom, jaký typ diabetu máte a jak jej léčíte, zda jste obézní, či nikoliv atd. Při léčbě inzulínem (4× denně) je důležité rozdělit sacharidová jídla do více porcí, obvykle do 4 (min. 3) až 6 porcí, tj. 3 hlavních jídel a 2 svačin a druhé večeře. Záleží na tom, jaký typ inzulínu máte. Při léčbě humánními inzulíny (např. Humulin R, Actrapid) je lépe 6 porcí, tj. svačit mezi hlavními jídly, 2. večeře je vhodná; při léčbě inzulínovými analogy (např. Apidra, Novorapid, Humalog) je možné svačiny mezi hlavními jídly vynechat, 2. večeře není povinná. K jídlu správně časujeme podávání bolusového (preprandiálního neboli denního) inzulínu a snažíme se o kalkulaci adekvátní dávky tohoto inzulínu podle množství sacharidů v jídle a aktuální glykémie. Cílem je, aby dostatečně včasná injekce inzulínu v dostatečné dávce pokryla snězené množství sacharidů. U pacientů léčených tabletkami nebo třeba jen bazálním (nočním) inzulínem a u pacientů, kterým nehrozí hypoglykémie, často stačí 3–4 jídla, protože dostatečná pauza mezi jídly (4–6 h) může přispět k normalizaci postprandiální hyperglykémie. Obézní pacienti by měli počítat energii potravin, snižovat váhu nebo minimálně nepřibírat.

Spotřeba sacharidů má tvořit 45–60 % celkového energetického příjmu, tj. v průměru 200–250–300 g/den, 130 g/den je naprosté minimum. Preferujeme potraviny bohaté na vlákninu a s nízkým glykemickým indexem (celozrnné potraviny, zelenina, luštěniny, ovoce). Správný výběr sacharidových potravin usnadňuje dobrou kompenzaci diabetu, včetně pokrytí postprandiálních glykémií (glykémií po jídle).

Preferujeme složené cukry (škroby) – zvedají totiž hladinu glykémie pomalu, protože se déle tráví (déle se rozkládají ze složité struktury na jednotlivé „stavební kameny“ – jednoduché cukry, které se mohou vstřebat ze zažívacího traktu do krve). Pro diabetika jsou tedy vhodnější než cukry rychlé (rychlé cukry se vstřebají velmi rychle, rychle zvyšují glykémii, a inzulín tak nestačí reagovat, resp. ještě není schopen začít působit). Nejčastějším pomalým cukrem je škrob, který se vyskytuje především v potravinách rostlinného původu – v obilovinách, luštěninách, bramborách, pečivu – chléb tmavý i světlý, dalamánky, dále rýže, těstoviny, ovesné vločky, kroupy, krupice, mouka a ostatní mlýnské a pekárenské výrobky. Složené cukry (vy je nazýváte dlouhé) nejsou totéž co dlouhý cukr (kterým zřejmě myslíte glykovaný hemoglobin).

8. Jsem diabetik II. typu. Slyšel jsem toho hodně o diabetické noze. Hrozí totéž i u rukou? Na nohy si dávám pozor, ale ruce jsou trochu problém, pracuji v opravně obuvi a říznu nebo píchnu se u toho každou chvíli. 

V rozsahu jako u dolních končetin k defektům na horních končetinách obvykle nedochází, diabetická postižení cév a nervů (které mají defekty na dolních končetinách na svědomí) jsou méně obvyklá. Platí ovšem, že jakékoliv poranění se při špatně léčené cukrovce hůře hojí. Proto při vašem povolání, kde hrozí traumatizace rukou, by měla být kontrola cukrovky o to lepší.

9. Dobrý den, babičce je 82 let, v nemocnici jí prý našli zvýšený cukr 8,3, ale nepředepsali žádné léky, co to znamená? Má cukrovku, nebo ne? Měli bychom s ní ještě někam zajít?

Záleží na tom, jakým způsobem byla u vaší babičky glykémie zjištěna – v podmínkách nalačno, nebo náhodně po jídle, z kapilární nebo žilní krve? Aby byla diagnostikována cukrovka, musela by být tato hodnota změřena opakovaně (2×) v podmínkách nalačno (tj. alespoň po 8h lačnění), ráno, v plazmě. Je na lékařích, aby rozhodli, zda má vaše babička podstoupit glukózový toleranční test a další vyšetření, které zjistí, jestli má cukrovku, nebo tzv. prediabetes.

10. Četl jsem o transplantaci slinivky jako o možnosti zbavit se cukrovky jednou provždy. Je to sci-fi, nebo se to u nás už také dělá? A doporučila byste to?

Sci-fi to v žádném případě není. Transplantaci slinivky, resp. pankreatických ostrůvků, provádí nemocnice IKEM v Praze. Doporučuji je kontaktovat přes doporučení vašeho diabetologa. Ten by měl rozhodnout, zda splňujete indikační kritéria pro transplantaci.

 

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 11571
Děkujeme vám za váš hlas.
Naposledy navštívené dotazy
Sedm rad pro harmonické manželství s diabetem

Když jeden z partnerů onemocní cukrovkou, bývá to zátěžová zkouška pro vztah. Pokud si však dvojice najde způsob, jak zvládnout tuto obtížnou situaci, může to společné soužití nakonec ještě více stmelit.

Cukrovka je častým viníkem vaginálních infekcí. Jak se bránit?

Svědění, pálení, výtok. Kvasinková infekce pochvy jednou za život postihne až 75 % žen, přičemž polovina žen trpí takzvanou vaginální mykózou opakovaně. Mezi nejčastější příčiny patří zvýšená hladina cukru v krvi způsobená diabetem.

Léčíte diabetes prášky? Pozor na vedlejší účinky!

Perorální antidiabetika jsou v léčbě cukrovky účinným pomocníkem. Mají však, jako všechna léčiva, i své nežádoucí účinky, se kterými je třeba počítat.

Prediabetes – jen krůček od cukrovky

V České republice trpí diabetem přes 800 tisíc lidí, tedy skoro každý desátý zdejší obyvatel. Další jedinci pak mají zvýšenou hladinu cukru v krvi čili jsou ve stadiu prediabetu. Nemají tedy k cukrovce daleko. Komu reálně hrozí propuknutí této nemoci?

Cukry a náhradní sladidla – víte, co jíte?

Nejen diabetici, ale i lidé toužící zhubnout jsou za ně vděční. Umělá sladidla totiž umožňují dopřávat si sladké bezpečně a bez výčitek. Jak ale vznikají a kde všude se s nimi můžeme setkat?

Už máte novoroční předsevzetí? Inspirujte se a prospějte svému zdraví

Novoroční předsevzetí si dává až polovina lidí, většina však neuspěje. Buďte výjimka! Splňte aspoň jedno předsevzetí z následujících pěti a budete zdravější. I když máte diabetes.

Šest tipů, jak si zvyknout na nové léky

Dostali jste nové léky k pravidelnému užívání? Nebo dokonce celou hromadu léků? Poradíme, pomůžeme!

Diabetik a novoroční předsevzetí: jedno selhání válku neprohraje

Přemýšlíte o novoročním předsevzetí? Boj za světový mír je dobrá věc, ale vaše zdraví je přece jen jaksi blíž. Myslete hlavně na ně.

Váha je při cukrovce v popředí zájmu. Je ta vaše optimální?

Kila navíc mohou způsobit zdravotní problémy, ať diabetem trpíte, či nikoliv. Výraznou nadváhu, společně s kardiovaskulárními onemocněními a vysokým krevním tlakem, však často nacházíme právě u diabetiků 2. typu. Jak zdravě zhubnout?

Víme, proč se přejídáte a k čemu to může vést!

Říká se „jíst do polosyta, pít do polopita“. Pokud se chcete udržet v kondici, měli byste si opravdu hlídat porce. Přejídáním se totiž může zhoršit průběh cukrovky, ovšem lze tím též způsobit její rozvoj.

Chcete vyzrát na cukrovku? Začněte u správné životosprávy!

Udržet hladinu cukru v mezích normy bývá někdy pořádná práce. Metabolismus sacharidů je totiž ovlivněn širokým spektrem zevních vlivů. Pokud chcete získat kontrolu nad svým organismem, měli byste v první řadě začít žít zdravěji.

Cukr náladu nespraví. Diabetičky potřebují pohodu a pohyb

Znáte to… Když jste rozladění, v práci se nedaří, děti zlobí a venku je ošklivo, sáhnete po něčem sladkém. Trvale zvýšená hladina cukru v krvi však na náladě nepřidá. Naopak, dokáže psychické pohodě uškodit, a dokonce způsobit depresi.

Cukrovka 1. typu je rodovou nemocí. Proč, to zůstává stále skryto

Dalo by se říci, že přes veškerý pokrok zůstává diabetes noční můrou genetiků. Dědičnost cukrovky 1. typu stále nebyla přesně vysvětlena, i když je jasné, že geny mají na rozvoji této choroby významný podíl.

Jaký vliv má alkohol na krevní cukr? Odpovídá MUDr. Jana Urbanová

MUDr. Jana Urbanová je specialistkou na léčbu diabetu. V současné době působí v Centru pro výzkum diabetu, metabolismu a výživy a na II. Interní klinice FNKV a 3. LF UK v Praze. Nyní exkluzivně odpovídá přímo na vaše dotazy zaměřené na život s diabetem.

Poškození ledvin čeká téměř třetinu diabetiků

Věděli jste, že cukrovka je číslo jedna na seznamu příčin, které vedou k selhání ledvin? Poradíme, jak se nestát někým z těch, kteří se na nelichotivém prvenství podílejí.

Deset tipů pro diabetiky, jak zhubnout

Při cukrovce 2. typu je fyzická aktivita opravdu blahodárná. Bez ní jdou totiž nadbytečná kila dolů jen velmi těžce. Pohyb navíc obecně pomáhá překonávat těžkosti spojené s nemocí. Pokud nevíte, jak začít, inspirujte se našimi tipy.

Máte podezření na cukrovku? Jděte na vyšetření co nejdříve!

Odhadem třetina lidí trpících diabetem II. typu netuší, že tuto nemoc má. Přitom i neprojevující se cukrovka začne po čase závažně a nepříznivě dopadat na naše zdraví.

Nové léky proti diabetu umí snížit i vysoký krevní tlak!

Vysoký krevní tlak je velmi často spojen s cukrovkou. Společně pak mají tato dvě onemocnění devastující účinek na cévy. Je třeba jim proto předcházet a důsledně je léčit.

Detox při cukrovce? Bezúčelný hazard!

Občas přicházejí chvíle, kdy člověk dostane chuť udělat něco pro své zdraví. Začne sportovat, zkusí přestat kouřit či pít nebo si nakoupí nejrůznější vitamíny. Pokud vás ale napadlo vyzkoušet nějakou „zaručeně“ skvělou metodu pročišťující tělo, dobře si to rozmyslete. Zvláště máte-li diabetes.

Co by měl diabetik vědět o chřipce

Máte cukrovku a bojíte se chřipky? Obavy jsou oprávněné. U diabetika může být průběh této nemoci mnohem závažnější než u běžné populace. Chřipka znamená pro organismus další zátěž, což může mít vliv na hladinu cukru v krvi. Zvýšit se tak mohou rizika dalších zdravotních komplikací.

Časté močení – znamení nezvládnuté cukrovky

Vymočíte denně více než 3 litry tekutiny? Běháte stále na záchod a trpíte neuhasitelnou žízní? Jde pravděpodobně o signál, že váš krevní cukr není v normě.

Bojujete s cukrovkou? Zvolněte tempo a vylaďte psychiku

Neustálé starosti a život v napětí rozhodně zdraví nezlepšují. A u diabetiků to platí dvojnásob. Přestaňte živit svoji cukrovku stresem a začněte ji léčit pohodou a uvolněním. Nabízíme 6 tipů, jak zůstat v klidu.

Hyperglykémie v otázkách a odpovědích

Pojem hyperglykémie označuje zvýšení koncentrace cukru (glukózy) v krvi. Normální hladina je 3,9–5,6 mmol/l nalačno a po jídle nemá překročit 10 mmol/l. Vyšší hodnoty již znamenají stav, která u diabetiků představuje vážný problém.

Transplantace ledvin v osmi bodech

Cukrovka je jedním z mnoha onemocnění, která ohrožují ledviny. Když selžou, je potřeba jejich funkci nějak nahradit – buď dialýzou, nebo transplantací. Přemýšlíte, co by mohlo pomoci vám? Nabízíme několik základních informací právě o transplantaci.

Když tělo práci s inzulinem nezvládá, má člověk velký problém

Cukrovka II. typu či metabolický syndrom – to jsou příklady chorob, kterým můžeme předejít, pokud včas zastavíme rozvoj inzulinové rezistence. O co se jedná a jak tomuto stavu předcházet, to prozradí následující řádky.

Konečné řešení cukrovky I. typu? Transplantace slinivky!

Diabetici s cukrovkou I. typu jsou doživotně závislí na pravidelném dodávání inzulínu. Jejich organismus ho totiž nedokáže sám vyrábět. Tuto terapii mohou ale provázet závažné zdravotní komplikace, zejména nebezpečný pokles hladin krevního cukru. Řešením pro ty, u kterých se těžké hypoglykémie vyskytují opakovaně, může být transplantace slinivky. Kdy se provádí?

Malý diabetik na letním táboře: Jde to vůbec?

Dětem, ani těm nemocným, by neměla být odpírána možnost účastnit se letních radovánek se svými vrstevníky. Neptejte se, jestli to jde – ptejte se jak na to! My známe odpovědi.

Diabetici, pečujte o své srdce a cévy, jsou v ohrožení!

Onemocnění srdce a cév nejsou u lidí s cukrovkou žádnou výjimkou. Nemoc sama o sobě riziko jejich vzniku ještě podstatně zvyšuje. A pokud se u diabetika vyskytují i další rizikové faktory, zvedá se pravděpodobnost vzniku těchto chorob raketovým tempem.

Bojíte se cukrovky? Otestujte se!

Mnozí lidé mají strach, že by mohli onemocnět diabetem 2. typu, ale nevědí, jak vysoké je jejich riziko a jak se dá odvrátit. Na obě tyto otázky vám snadno odpoví následující test.

Bandáž žaludku – řešení nadváhy jen pro vyvolené

Potýkáte-li se s cukrovkou, asi vás trápí i nějaká ta kila navíc. Napadlo vás někdy, že zmenšením žaludku by se mohly vaše problémy s obezitou vyřešit? Možná ano, ovšem tato metoda rozhodně není vhodná pro každého.

Jak poznám, že mi cukrovka ničí ledviny – 10 zásadních otázek a odpovědí

U diabetiků se většinou jejich nemoc podepisuje i na ledvinách. Jak tomu předcházet a co člověka na tento problém upozorní, to napoví následující řádky.

Odborníci odhalili další typ cukrovky – diabetes typu 1,5

Jste zdraví, štíhlí a diagnóza diabetu zrovna u vás lékaře překvapila? Nová forma diabetu se skrývá za 2. typ, jeho podstata je ale jiná. Čím se tato nemoc vyznačuje a jak poznat, jestli se týká právě vás?

Pět tipů, jak vybrat tábor pro dítě s diabetem

Hodláte dítě s cukrovkou poslat na letní tábor? Skvělý nápad! Účastníci se naučí spoustu zajímavých dovedností, potkají nové kamarády a stanou se samostatnějšími. Pokud vaše dítě trpí diabetem, nemusíte se obávat. Přinášíme několik rad, jak si volbu pojistit.

Pět změn, kterými lze předcházet cukrovce

Pojďte s námi, obrazně i doslova, předběhnout diabetes! Přinášíme vám pět návyků, které by si měl osvojit každý, kdo se chce dožít stáří ve zdraví.

Při diabetu důsledně pečujte o své nohy

Cukrovkou trpí ve světě stále více lidí. Ani Česká republika není výjimkou. Podle statistik z roku 2013 se u nás s touto nemocí léčí přibližně 870 tisíc lidí. Jedním z velkých rizik cukrovky je kromě jiných i tzv. diabetická noha.

Diabetická noha si žádá nejen speciální výběr bot

Cukrovka sama o sobě je poměrně těžkým zdravotním problémem. Zkomplikovat ji mimo jiné může i tzv. diabetická noha. V některých případech se musí přistoupit dokonce až k amputaci. Významnou roli v péči o diabetickou nohu hraje prevence, jejíž nedílnou součástí je nošení správné obuvi.

Moderní diety mají jedno společné: hlavně nejíst normálně!

Stačí malé zrnko pravdy, všelijak provedená studie a další „superzaručená“ dieta je na světě. Úspěšnost nové procedury přitom obvykle závisí na tom, jestli s ní začne nějaká celebrita. Pojďme se podívat na stravovací hity současnosti a zapátrat po jejich výhodách a nevýhodách.

Zjišťování cukrovky: v hlavní roli krev

Od zdravého člověka přes podezření na cukrovku až po potvrzený diabetes mellitus II. typu vede cesta dlážděná vyšetřeními a laboratorními testy. Prozradíme, o jaké kontroly se jedná a jak fungují diagnostické metody.

Ucpaný žaludek? Seznamte se s gastroparézou

Gastroparéza je stav, kdy se žaludek nemůže normálním způsobem vyprazdňovat do tenkého střeva. Je to velmi svízelné onemocnění často doprovázející neléčený diabetes. Řešením bývají léky, někdy ale musí přijít ke slovu i skalpel.

Úprava hmotnosti při diabetu: zázračné nápoje povoleny!

Trpíte-li cukrovkou a potřebujete zhubnout, můžete i vy vyzkoušet tzv. náhrady stravy. Koktejly, tyčinky a další výrobky by vám měly pomoci redukci váhy rozjet a usnadnit tak prvních pár týdnů až měsíců. Svoji strategii si ale nejprve nechte schválit lékařem.

Diabetes a riziko infekcí – máte se čeho bát?

Imunitní systém je složitý mechanismus, chrání nás mimo jiné před infekcemi. Onemocnění cukrovkou jeho fungování narušuje. Diabetik pak snáze podléhá nákazám škodlivými mikroorganismy. Základem obrany je optimální hladina krevního cukru.

Pokožka sužovaná diabetem – od svědění až po infekce

Kožní komplikace cukrovky pozná každý třetí diabetik. Klíčem k úspěšné léčbě je jejich včasný záchyt. Abychom ale případný problém nepřehlédli, musíme jej nejprve znát.

Alkohol a diabetes se nemají rádi. Občas se však snesou

Pokud máte cukrovku, musíte počítat s tím, že po konzumaci alkoholu bude vaše glykémie stoupat. Navíc mívají tyto nápoje často též vysokou energetickou hodnotu. Když už se rozhodnete napít, vyberte si tak období, kdy je váš diabetes dobře kompenzován.

Máte poškozené ledviny? Změňte stravování v jejich prospěch!

Každý člověk, u něhož došlo v důsledku nějaké nemoci k omezení funkce ledvin, musí dodržovat dietu. Typickým příkladem takových chorob je cukrovka nebo vysoký tlak krve. Nemocné ledviny sice nelze zcela vyléčit, ale oddálit jejich další poškozování může změna každodenního jídelníčku.

Světový den diabetu myslí na nové diabetiky. Nejste jedním z nich?

Mezinárodní diabetická federace zahájila letošní kampaň pod názvem „Eyes on diabetes“, tedy volně přeloženo „Pozor na diabetes“. A co vy? Dáváte na sebe pozor?

Cukrovka 2. typu: Dětských pacientů přibývá

Dříve neslýchané se dnes stává běžným. Stále více dětí trpí diabetem 2. typu. Co dělat, aby množství malých pacientů dále nerostlo? Velká část zodpovědnosti leží na rodičích.

Bojujete s cukrovkou 2. typu? Řešením může být inzulin!

Mnoho lidí je přesvědčeno, že inzulinem se léčí pouze diabetes prvního typu. Pravda je však úplně jiná. Tento hormon potřebuje i velká část nemocných s cukrovkou 2. typu. Jen tak mohou někteří pacienti získat nad svojí chorobou převahu a udržet ji pod kontrolou.

Novinka! Již existuje antidiabetikum, které snižuje nebezpečí kardiovaskulárních nemocí

Léků, které pomáhají kompenzovat cukrovku 2. typu, je dnes dostatek. Nyní přišli vědci s přípravkem, který umí i něco podstatného navíc.

Máte cukrovku? Určitě se zbavte cigaret!

Kouření škodí zdraví každého člověka, u diabetiků jsou ale rizika spojená s cigaretami ještě mnohem vyšší. Rádi bychom vám odhalili, v čem jejich vyšší nebezpečí pro cukrovkáře spočívá, a nabídli vám pár tipů, které vám mohou v boji se závislostí na tabáku pomoci.

Zbavte se závislosti na sladkém ve 4 krocích!

Sacharóza, fruktóza – zkrátka jednoduchý cukr. To je látka, jejíž konzumace za posledních sto let vzrostla raketovým tempem. Dříve byly pro lidi sladké pochoutky vzácností, nyní tvoří jednu z nejlevnějších složek sortimentu supermarketů. Jak se cukru bránit?

Nahoru