Přemýšlíte o novoročním předsevzetí? Boj za světový mír je dobrá věc, ale vaše zdraví je přece jen jaksi blíž. Myslete hlavně na ně.
Každý lékař si přeje, aby byli „jeho“ diabetici zodpovědní, svědomití a dodržovali léčebný plán. Bylo by to hezké, ale realita je jiná. Mnoho pacientů vynechává léčbu, nesprávně se stravuje nebo místo zdravého pohybu nečinně polehává na kanapi. Patříte k těmto hříšníkům? Pojďte to změnit!
Jde to i v klidu
Na začátku budete bojovat především sami se sebou, protože každá změna životního stylu znamená stres. Jak si toto období usnadnit?
- Začněte opatrně. Jestliže jste dosud nedodržovali léčbu a ze dne na den začnete plnit všechny pokyny do puntíku, můžete se dostat do problémů. Zvykejte si postupně, naslouchejte svému tělu, a kdyby se vám něco nezdálo v pořádku, vyhledejte lékaře.
- Buďte k sobě upřímní a neztrácejte čas výmluvami, proč nemůžete nebo nemusíte dělat to či ono. Máte cukrovku a nikdo vám ji nevezme. Chcete-li kvalitně a dlouho žít, nemůžete to ignorovat.
- Věnujte se pouze reálným cílům. Přehnané nároky vás budou zbytečně stresovat.
- Když toho na vás bude moc, dejte si pauzu. Neznamená to, že se vzdáváte, ze svého pravidelného režimu můžete slevit i způsobem, který vás neohrozí. Třeba se místo běhání jen projděte nebo si dejte méně přílohy k masu a více čerstvé zeleniny.
Výhody a nevýhody
Při léčbě cukrovky je třeba myslet především na to, že sebekázeň je investice do budoucnosti, protože pomáhá předcházet dlouhodobým komplikacím. Některé výhody však pocítíte hned. Pravděpodobně se budete cítit lépe, budete výkonnější a spokojenější.
Všechno má své nevýhody, i léčba diabetu. Když ji začnete dodržovat, může vás potkat:
- Hypoglykemie = snížení krevního cukru pod žádoucí hladinu. Jde o důsledek nesprávného vyvážení stravy, léčby a cvičení. Hypoglykemie může být nebezpečná, proto se jí snažte vyhnout. Potkává vás častěji? Raději navštivte lékaře.
- Vzestup tělesné hmotnosti. Proč? Neléčený nebo špatně léčený diabetes udržuje buňky ve stavu neustálého hladu a léčba jim zajistí obnovení přísunu potravy. Důsledkem tak výrazné změny často bývá ukládání tuku, ale nijak dramatické – průměrný přírůstek je kolem 5 kg. Pokud se ho obáváte, zeptejte se lékaře, jak mu zabránit. Na cukrovku existují i léky, po kterých se hubne.
(pez)
Zdroj:
www.diabetes.org
-
Diabetes ovlivňuje náladu. Víte, jak moc?
-
Diabetici, hlídejte si cholesterol!
-
Diabetici, pečujte o své srdce a cévy, jsou v ohrožení!
-
Diabetici, pozor na deprese!
-
Diabetici, pozor – cukrovka ničí i vaše zuby!
-
Diabetici, prožijte zimu bezpečně!
-
Diabetická kardiomyopatie: když srdce vypoví službu
-
Diabetická noha si žádá nejen speciální výběr bot
-
Diabetické rány se nerady hojí: tři pravidla úspěšné léčby
-
Diabetičky, braňte se kvasinkovým infekcím!
-
Diabetik alergik? I s tím si medicína umí poradit
-
Glykémie pod kontrolu a pár kilo dole – to dokážou glifloziny!
-
Glykémie – pro diabetiky nejzásadnější veličina
-
Gynekologické záněty – u diabetiček nejen letní záležitost
-
Hubnutí versus rozum aneb Jak jsem se vyléčila z diabulimie
-
Hyperglykemické kóma: strašák více tváří
-
Hyperglykémie aneb Když je tělo zaplavené cukrem
-
Hyperglykémie v otázkách a odpovědích
-
I s cukrovkou lze těhotenství zvládnout v pohodě
-
I s cukrovkou můžete porodit naprosto zdravé dítě! Stačí dodržet několik zásad