Ptáte se, zda se na zimní exotickou dovolenou může vydat i člověk s diabetem? Ano! Lze jet prakticky kamkoli, vyžaduje to jen trochu plánování a především zodpovědnosti ke svému zdraví.
Dobře se připravte
- Pokud se léčíte inzulinem a chystáte se překročit několik časových pásem, rozhodně před odjezdem navštivte lékaře a poraďte se s ním. Vezměte s sebou letový plán a informace o časovém pásmu, ve kterém se nachází cíl vaší cesty. Lékař pak může pomoci naplánovat léčbu tak, aby bylo všechno v pořádku.
- Jestliže si pícháte inzulin, měli byste s sebou vozit jeho dostatečnou zásobu. Některé zahraniční inzulinové přípravky mají odlišnou sílu a spočítat správné dávkování pro vás může být velmi obtížné.
- Abyste neztráceli pojem o tom, co jste jedli a jaké dávky léků a inzulinu jste kdy užili, pište si poznámky a nepřeřizujte si čas. Alespoň do doby, než budete na místě a vše si nepřepočítáte.
- Pamatujte si, že cestování na východ znamená zkrácení dne. Spotřeba inzulinu v den přesunu tedy může být nižší. Naopak putování na západ znamená delší den, což může znamenat i více inzulinu.
- Při aplikaci inzulinu v letadle buďte velmi opatrní, aby se vám nedostal do lahvičky vzduch. Změny tlaku vzduchu v kabině letadla mohou způsobit, že i malá bublinka vzduchu se s vámi bude „prát“ a výrazně vám ztíží natažení správné dávky.
- Na cestách nezapomínejte na pravidelné měření glykémie. Je stejně důležité, jako když jste doma. Ještě zásadnější je však v době, kdy se vyrovnáváte s časovým posunem. Únava a spavost mohou být stejně tak příznaky pásmové nemoci jako hypoglykémie nebo hyperglykémie.
- Po dlouhém letu si dejte pár dní oddech a myslete také na svůj diabetes. Všechny aktivity podřiďte naprosto přesnému dodržení léčebného a stravovacího plánu.
- Na dovolené býváme často aktivnější než doma, proto byste s sebou měli stále mít něco malého k jídlu. Zejména když chodíte po horách nebo navštěvujete památky. Nespoléhejte se na to, že si budete moci všude nakoupit. V některých zemích se hygienicky nezávadná strava shání poměrně těžko.
- Raději nejezte neznámá jídla, mohou obsahovat skrytý cukr, který vám rozhoupe glykémii.
Jeďte kamkoli, kam vás srdce táhne. Nikdy ale nezapomínejte na to, že diabetes si chtě nechtě vozíte všude s sebou.
(pez)
Zdroj:
www.diabetes.org
-
Cukry a náhradní sladidla – víte, co jíte?
-
Cukry – pozor dávejte nejen na ty skryté!
-
Dámy s cukrovkou, pečujete o sebe opravdu důsledně?
-
Deset důvodů, proč vám může stoupnout krevní tlak
-
Deset nejčastějších mýtů o cukrovce
-
Deset slavných diabetiků… a jeden český navíc!
-
Deset tipů pro diabetiky, jak zhubnout
-
Deset tipů pro diabetiky, jak zvládnout Vánoce
-
Deset tipů, jak může cukrovkář zpomalit stárnutí
-
Detox při cukrovce? Bezúčelný hazard!
-
Diabetes a riziko infekcí – máte se čeho bát?
-
Diabetes ovlivňuje náladu. Víte, jak moc?
-
Diabetici, pečujte o své srdce a cévy, jsou v ohrožení!
-
Diabetici, pozor na deprese!
-
Diabetici, pozor – cukrovka ničí i vaše zuby!
-
Diabetická kardiomyopatie: když srdce vypoví službu
-
Diabetická noha si žádá nejen speciální výběr bot
-
Diabetické rány se nerady hojí: tři pravidla úspěšné léčby
-
Diabetičky, braňte se kvasinkovým infekcím!
-
Diabetik a novoroční předsevzetí: jedno selhání válku neprohraje