Nové preparáty pomáhající zvládnout diabetes dokážou ještě něco navíc. Je možné díky nim zhubnout. Tento vedlejší dopad je mnoha lidmi s cukrovkou nadšeně vítán. Prozradíme, jak celý proces probíhá a co v něm hraje hlavní roli.
Diabetici, jejichž tělo je ještě schopné produkovat inzulin, ale přesto potřebuje se zpracováváním cukru pomoci, obvykle užívají takzvaná perorální antidiabetika. Způsobů, kterými tyto pilulky v organismu působí, je celá řada. Máme tak mnoho druhů antidiabetik, z nichž každý je vhodný pro jinou skupinu pacientů.
Kouzlení s glukózou
Velmi zjednodušeně lze říci, že u diabetika je zvýšená krevní glukóza. Ta kvůli nedostatku nebo nefunkčnosti inzulinu nedostatečně přechází z krve do tkání. Na tuto narušenou dráhu zpracování glukózy se dá léčebně působit ve více bodech. A právě to od sebe odlišuje jednotlivé skupiny perorálních antidiabetik. Lze například:
- snížit vstřebávání cukru z potravy,
- „vyždímat“ ze slinivky více inzulinu,
- zvýšit vnímavost tkání na tento hormon,
- vyloučit přebytečnou glukózu ledvinami.
Orgán, který umí
Zbavit se nepotřebné glukózy ledvinami pomáhají léky zvané glifloziny. Na českém trhu se objevily teprve v srpnu 2014. V ledvinách blokují transportér, který se stará o to, aby se do moči nedostal žádný cukr. Tato jeho činnost je naprosto normální. Zvířata i lidé se přirozeně snaží uchovat a využít každou kapku energie, kterou z potravy přijmou. Ztrácet cukr močí tedy nepřichází v úvahu. To, že dnes máme problém spíše s nadbytkem energie, tloustnutím a obezitou, se na funkci ledvin zatím nestačilo projevit. Naše schopnost „umlčet“ ledvinný glukózový transportér tak představuje pro diabetiky, kteří mají navíc problém s hmotností, zajímavou možnost.
Hubnutí jako vedlejší efekt
Při užívání gliflozinů odchází močí velké množství glukózy odfiltrované z krve. Tím se glykémie vrací k normálním hodnotám. Zároveň se v organismu vytvoří tzv. negativní energetická bilance – více energie je spotřebováno (případně vyloučeno) než přijato. Příjemným vedlejším efektem gliflozinů je tedy hubnutí. Tyto preparáty pravděpodobně také:
- snižují krevní tlak,
- zmenšují prozánětlivou aktivitu organismu,
- zvyšují citlivost tkání na inzulin,
- snižují množství glykovaného hemoglobinu a glukózy ukládané ve tkáních.
Glifloziny ale nejsou vhodné pro pacienty s poškozenými ledvinami a několika dalšími přidruženými chorobami. Pokud vás možnost léčby cukrovky, která zároveň vede k hubnutí, zaujala, zeptejte se na ni svého lékaře.
(luko)
Zdroj:
VLOTIDES, George a Peter R. MERTENS. Sodium-glucose cotransport inhibitors: mechanisms, metabolic effects and implications for the treatment of diabetic patients with chronic kidney disease. Nephrology Dialysis Transplantation [online]. 2015, 30 (8), 1272–1276 [cit. 2016-03-20]. DOI: 10.1093/ndt/gfu299. ISSN 0931-0509. Dostupné z: http://ndt.oxfordjournals.org
-
Léčba cukrovky I. typu? Důležité je komplexní opatření
-
Léčba diabetu – účinná a dnes už bezpečná i pro ledviny
-
Léčíte diabetes prášky? Pozor na vedlejší účinky!
-
Ledviny – jeden z nejdůležitějších orgánů v těle
-
Léky na cukrovku 2. typu – mohou je užívat i děti?
-
Léky na cukrovku: některé lze brát i s poškozenými ledvinami
-
Léky na cukrovku: už dávno nejde jen o inzulín
-
Luxujete v noci chladničku? Riskujete zdraví!
-
Malý diabetik na letním táboře: Jde to vůbec?
-
Mám diabetes. Takže co mi vlastně je?
-
Máte cukrovku? Nepodceňujte svoji váhu!
-
Máte cukrovku? Určitě se zbavte cigaret!
-
Máte podezření na cukrovku? Jděte na vyšetření co nejdříve!
-
Máte poškozené ledviny? Změňte stravování v jejich prospěch!
-
Metabolický syndrom aneb Smrtící daň za současný životní styl
-
Moderní diety mají jedno společné: hlavně nejíst normálně!
-
Moderní léčba diabetu II. typu chrání i srdce!
-
Nadváha diabetiků aneb Někdy sportovat nestačí
-
Náhradní sladidla – mají své výhody, ale i stinné stránky
-
Najít účinný lék na cukrovku může být věda